HTML 5 checkcyfrowa dostępnośćCSS 3 check

Bardzo dziękuję Panu Dyrektorowi Muzeum Historii Katowic doktorowi Jackowi Sieblowi za wiele cennych informacji odnośnie rodów Skibów, Czakańskich i Olszówków.

Otrzymałem również od Pana dra Jacka Siebla bezpłatnie autorski egzemplarz książki   „Trzy wieki dziejów rodziny Skibów - prawdy i mity   *   Drei Jahrhunderte Geschichte der Familie Skiba - Wahrheit und Phantasie”
(Jacek Siebel, Bernd Skiba, Katowice-Kamen-Methler 2008)


Książka „Trzy wieki dziejów rodziny Skibów - prawdy i mity * Drei Jahrhunderte Geschichte der Familie Skiba - Wahrheit und Phantasie” zawiera bardzo dużo wiadomości i źródeł odnośnie rodziny Skibów oraz innych wójtów i sołtysów Katowic. Niestety, zgodnie z zapowiedzią w prasie, książka nie była dostępna w handlu.

Książkę „Trzy wieki dziejów rodziny Skibów - prawdy i mity * Drei Jahrhunderte Geschichte der Familie Skiba - Wahrheit und Phantasie” można też czasem wypożyczyć w czytelni lub bibliotece. Przykładowo można zamówić egzemplarzBibliotece Śląskiej. Pojawia się też czasami, ale niezmiernie rzadko, z upływem czasu coraz rzadziej, w atykwariatach oraz na aukcjach Allegro.

W książce podano wiele fotokopii dokumentów, m.in. na stronie 133 jest fotokopia strony księgi metrykalnej parafii bogucickiej. Strona zawiera oryginalne zapisy kilkanastu chrztów z lat 1685-1686. Między innymi na tym zdjęciu figuruje akt chrztu Reginy Grządziel *1685-06-04 córki Lorenza Grządziela i jego żony Hedwig. Pełny wypis w oryginalnym języku, tzn. łacinie, jednego z nich (Agnes Skiby *1686-01-04, córki Alberta Skiby i jego żony Marianny) jest na stronie 135 książki „Trzy wieki dziejów rodziny Skibów - prawdy i mity ...”.

Z tej książki dowiedziałem się m.in., że nasz przodek Andreas (Andrzej) Skiba urodził się w Katowicach 15 listopada 1754 roku, jako syn Adalberta (Wojciecha) Skiby i Anny z domu Wdowiok. Został ochrzczony w parafii św. Szczepana w Bogucicach. W tejże parafii 29 stycznia 1778 roku Andreas wziął ślub z Hedwig (Jadwigą) z domu Wieczorek. W księdze metrykalnej 9.06.1806 roku zapisano, że Andreas jest wójtem wsi Katowice. Dwóch jego synów oraz wnuk zostali wybrani przez mieszkańców gminy Katowice sołtysami.

Wymieniono tam również dzieci naszego przodka Andreasa i jego żony Hedwig (Jadwigi) z domu Wieczorek, czyli naszego praprapradziada Floriana Skibę i jego młodsze rodzeństwo.

W 2010 roku otrzymałem od Pana Dyrektora ustną informację, że w parafii św. Szczepana w Bogucicach dnia 10 czerwca 1764 roku został ochrzczony Antoni Czafalski syn Jana (Jona?) i jego żony Doroty, który urodził się w Brynowie. Biorąc pod uwagę, że w 1738 roku w Brynowie był tylko jeden gospodarz o zbliżonym nazwisku (Czakaisky) i imieniu (Jon), można snuć domysły, że właśnie on był mężem Doroty i ojcem Antoniego.

Korzystam wielokrotnie też z innych książek dra Jacka Siebla (niektóre dostępne są już tylko w bibliotekach), artykułów i innych publikacji.

Bardzo wiele informacji zaczerpnąłem z pracy doktorskiej: Jacek Siebel, „Ludność parafii rzymsko-katolickiej pw. św. Szczepana w Bogucicach w latach 1738-1860 * Studium demograficzno-statystyczne”, Katowice 2006. Powyższa wykonana na Uniwersytecie Śląskim praca doktorska liczy 332 strony i między innymi jest też obszernym źródłem literatury związanej z tematem. Na stronie szóstej dr Siebel zamieścił fotokopię aktu chrztu Ewy Kołodziejanki z 1628 roku (1628-02-15).

    Jan Heimann 

↑🔝↑  ↩  Żyjący wg miesiąca albo daty urodzin | Wykaz zmarłych: Czakańskich, innych| wstęp|drzewo: Walentego, Franciszka, Pawła, Leona