Imion dotyczą podobne uwagi i reguły, jak omówione przy opisie nazwisk. Dochodzą jednak dodatkowe, gdyż imiona we wspomnianych aktach ASC zapisywano zarówno po łacinie, po polsku, po śląsku, po niemiecku, również zdrobniale, wszystko to pojawia się w ASC zamiennie.
Ta sama osoba zapisująca (zazwyczaj ksiądz) zmieniała znacznie zapis imienia danej osoby (np. Adalbert, Albert, Woitek, Woytek, Wojtek, Wojciech). Posłużę się „książkowym” przykładem (z lat 1841-1848) Wojciecha Czekańskiego z Sielec vel Czakańskiego (tak ksiądz w parafii Radzionków zakończył sukcesywne zmiany nazwiska Czekańskiego z Sosnowca mieszkającego w miejscowości Orzech, jego imię też zmieniał: Albert, i potem przemiennie Woitek, Woytek, choć mógł jeszcze zapisać Wojciech oraz Adalbert, ale tak byłoby za długie, w tej dużej parafii nieomal codziennie było dużo wpisów do ksiąg ASC, zwłaszcza w latach 1800 do 1876, gdy trzeba było przepisywać kopie dla urzędów Królestwa Prus).
Najpopularniejszym imieniem męskim było już wtedy imię Jan, łac. Ioannes. Zapisywano je najczęściej jako Jon albo zdrobniale Jonek (patrz Ludwik Musioł, w książce „Materjały do Dziejów Wielkich Katowic”, Katowice 1936, rozdział „Historyczne dane statystyczne”, od XVI wieku, str. 177÷197).
Najbardziej zmienianym, wg mojej opinii, odmienianym na wiele sposobów w Aktach Stanu Cywilnego, było najpopularniejsze na całym świecie imię Maria. Napotkałem między innymi warianty Maryanna, Marjanna, Marianna, Marina, Marinna, Marie, Morin, mylono je nawet z Marcjanna. Imię to w różnych aktach (matce w ASC jej kolejnych dzieci, w akcie zgonu kobiety, małżeństwa, itp.) często zmieniano na historycznie pierwotną postać Maria. Napotkałem skróty typu „Maryan” bez końcowej kropki dla matki albo chrzestnej dziecka, (może były to przypadkowe błędy piszącego). Imię męskie Maryan, Marian pojawiało się w Księstwie Siewierskim i pozostałej części Zagłębia, choć i tam było rzadkie. Dotąd w ASC na górnym Śląsku, na ile pamiętam, imienia Marian, ani wariantu Marii - Maryna nie zauważyłem. Przeszukałem dla Maryna w serwisie geneteka.genealodzy.pl dla województwa śląskiego bardzo wiele wiele wpisów. Zastosowany w tej bazie algorytm, bardzo praktycznie, od razu wykazuje wszystkie osoby zapisane w bazie z różnymi formami tego samego imienia, ale podaje w formie aktualnie obowiązującej. Dla województwa śląskiego znajdujemy w niej pojedyncze osoby zapisane w księgach ASC dokładnie jako „Maryna” z terenu Księstwa Siewierskiego oraz Zagłębia (aby baza nie odrzuciła mych zbyt rozległych poszukiwań, ograniczyłem je do najczęściej spotykanego tam nazwiska Nowak).
W 1800 roku na Śląsku ksiądz wypisujący ASC stał się pruskim urzędnikiem państwowym i do jego obowiązków należało sporządzanie kopii ksiąg na potrzeby pruskich instytucji państwowych, czasami kopie te różniły się nieznacznie od oryginału, który zostawał w parafii („książkowe” przykłady). Od 1876 działały pruskie Urzędy Stanu Cywilnego - (Standesämtern) i odtąd księża tworzyli ASC wyłącznie na potrzeby kościelne.
Urzędowe USC oraz ASC w Państwowych Archiwach są dostępne dla wszystkich po stu latach a dla zstępnych również w Urzędach zawsze.