HTML 5cyfrowa dostępnośćCSS 3 check Home🏡 |↓dół🗏|             Tekst o sołtysach Katowic uzupełniłem nieco
wg książki: Jacek Siebel, Bernd Skiba, „Trzy wieki dziejów rodziny Skibów…”

oraz pracy doktorskiej Jacka Siebla, ostatnio dodałem parę linków, min. do Wikipedii,

pierwotny tekst pochodził z bezpłatnego czasopisma promującego historię Górnego Śląska
wydanego w 2005 roku przez Oficynę Monos
„Kronika Katowicka”

z dnia 3 maja 2005 roku, strona 13 u dołu

Jacek Siebel

„Sołtysowie Katowic”

... Do początku XIX w. pośrednikami między mieszkańcami i właścicielami Katowic byli zależni od tych ostatnich - wójtowie. Wójtem Katowic był m.in. Andreas Skiba (ojciec Floriana, Lorenza i Jacoba a dziadek Kazimierza Skiby - sołtysów gminy Katowice). Sołtysowie występują w źródłach w okresie wielkich reform państwa pruskiego. Jednym z elementów tej reformy było powstanie gminy Katowice. Na jej czele stali kolejno (wybierani przez tych mieszkańców gminy, którzy posiadali ziemię) sołtysowie: (1) Tomasz Warzecha, (2) Jacob Skiba, (3) Lorenz Skiba (czyli Wawrzyn inaczej Wawrzyniec, młodszy brat Jakuba), (4) Maciej Osypka, (5) Louis Troll, (6) Kazimierz Skiba (syn Jakuba, wnuk Andreasa) oraz ponownie (7) Ludwig Troll.

... Najbardziej znanym z katowickich sołtysów jest Kazimierz Skiba. Pochodził ze starej zagrodniczej rodziny osiadłej w Katowicach co najmniej od II połowy XVII wieku. W chwili wyboru na sołtysa 37-letni Kazimierz, był żonaty i miał 6 dzieci. Doświadczenia w radzie gminnej nabył dużo wcześniej, ponieważ dnia 9 lutego 1841 r. przy jego nazwisku odnotowano, że jest "przysięgłym", tzn. członkiem rady gminnej. Sołtysem był od 1849 do poczatku 1856 roku.

Warto też przyjrzeć się Ludwikowi Trollowi, którego życiorys do niedawna był jedną z białych plam w historii Katowic. Przyszły sołtys pochodził z Kotlarni k/Koźla, był synem Andrzeja wykonującego zawód ciągacza drutu. Do Katowic przyjechał pod koniec lat 30. XIX w., podjął pracę jako pisarz w hucie i się ożenił. W pełnieniu funkcji sołtysa wielkim ułatwieniem była dla niego biegła umiejętność pisania i czytania. Po nadaniu Katowicom praw miejskich był członkiem Rady Miejskiej. Trudnił się też handlem węglem. Jemu przypadło w udziale przekazanie władzy gminnej na ręce pierwszego katowickiego burmistrza, który rozpoczął urzędowanie w 1866 r. (GW FORUM: Shroeder1970)


Dąb (Krasny Damb, czyli piękny Dąb, pisany później Domb) jest najstarszą częścią Katowic. Dąb od zarania był własnością klasztoru Bożogrobowców w Miechowie.

Należał podobnie jak Mała Dąbrówka i Bytków (Wełnowiec) do księstwa bytomskiego. Pozostałe części dzisiejszych Katowic wchodziły w skład ziemi pszczyńskiej. Dąb wymieniony był w dokumencie wystawionym przez księcia bytomskiego Kazimierza II w dniu 19 marca 1299 roku, w którym Kazimierz II podarował dwie wsie Dąb i Chorzów klasztorowi Bożogrobowców w Miechowie.


... Rzeka Rawa zwana do XVIII wieku Roździanką stanowiła granicę między Małopolską a Śląskiem.