HTML 5Valid CSS 3 !cyfrowa dostępność |  🏡 | |↓dół🗏| 👈↩  Młyny Czakańskich na Kłodnicy i Ślepiotce, Brynów, Ochojec *

Niepotrzebnie wypytywałem przez parę lat wszystkich, gdzie pierwotnie w Brynowie mieszkali Czakańscy. Pisownia nazwiska Czakański oraz imion zmieniała się w ciągu wieków. Głównie używać będę obowiązującej obecnie, ale nie obejdzie się bez archaicznej, zmieniającej się znacznie pisowni dokumentów kościelnych i pism urzędowych. W łacińskich austriackich ASC nazwisko Czakański zapisywano Czakaysky, Czakaiski, wreszcie Czakanski w austriackim Cieszynie i Prusach. W drugiej połowie XIX wieku Czakainski było dominującą formą zapisu w dokumentach pruskich ASC i USC. Na początku XX wieku urzędnicy zmuszali do takiego zapisu swego nazwiska. Stosowano go też w czasach hitlerowskich, choć Kościół stosował wtedy nadal pisownię Czakanski. Czakainski występuje też obecnie w Niemczech obok formy Czakanski. Znak diakrytyczny „ń” nie występuje w alfabecie niemieckim, dlatego zapisu Czakański w stosunku do osób przebywających w Niemczech praktycznie się nie spotyka.

W Brynowie *10.01.1871 urodził się mój dziadek Paweł Czakański. W 1899 roku przeprowadził się z rodziną do Zawodzia, które w 1924 roku zostało włączone do Wielkich Katowic. Jego matka, moja prababcia Filipina do śmierci (†26.09.1909) mieszkała w Brynowie (nadal nie wiem, gdzie dokładnie był jej dom). W 1915 roku Paweł Czakański przeniósł się na tzw. „Kryznacht”, później w 1938 roku do jednorodzinnego domu na „Kryznachcie”. Tam zmarł w 1951 roku. Owszem najstarsi z rodziny oraz inni znajomi wspominali nieistniejący już dom naprzeciwko kopalni Wujek, do którego dziadek Paweł chodził z Kryzachtu odwiedzać krewnych, ale nikt z rodziny nie pamięta żadnych szczegółów.

Dopiero w 2021 roku, od Pana Ireneusza Czakańskiego dowiedziałem się, że w tym domu mieszkał do swej śmierci jego pradziadek Franciszek Czakański (*15.09.1862) najstarszy brat mego dziadka Pawła. To i wiele innych spraw wyjaśniła korespondencja email z żyjącymi Czakańskimi.

Najstarszy na razie ślad o Czakańskich w Brynowie pochodzi od Ludwika Musioła (w książce „Materjały do Dziejów Wielkich Katowic”, Katowice 1936, str.189, 194÷195). W spisach (z lat 1702÷1738) mieszkańców Brynowa w 1738 roku pojawił się chałupnik Jon Czakaisky – von Schmilowitz (tzn. ze Śmiłowic, aktualnie dzielnicy Mikołowa). Do Brynowa przybył zapewne niedługo przed 1738 rokiem, gdyż brak go w spisie mieszkańców Brynowa z 1732 roku. Przypuszczam, że w okolicach Mikołowa i Ochojca Czakańscy mieszkali wcześniej, np. w XVII wieku. Mogą to wyjaśnić ASC z parafii św. Wojciecha. Nadal nie znamy więzów krwi Czakańskich z Brynowa, Ochojca, Mikołowa i okolic, które zapisane zostały w dokumentach ASC. Wiele możemy się dowiedzieć z tych już zindeksowanych, udostępnionych w Internecie oraz spoczywających w archiwach.

Wstyd mi się przyznać, ale miałem w domu, zakupioną już w 2006 roku, książeczkę dra Lecha Szarańca (emerytowany dyrektor Muzeum Śląskiego) i Andrzeja Złotego „Narodziny miasta Katowice”, która dokładnie wskazywała siedzibę przodków w Brynowie w XIX wieku. Dopiero w grudniu 2011 roku zauważyłem u dołu strony 116, że całą jej szerokość zajmuje kiepska reprodukcja fragmentu dokładnej, pruskiej, wojskowej mapy Brynowa (Brwinow) z  1827 roku z zaznaczonym młynem na Kłodnicy, przy którym Prusacy napisali Czakainski M. (M. oznacza Mühle)!

Autorzy powyższej, tak długo posiadanej przeze mnie, książeczki TŁUSTYM DRUKIEM CZERWONYMI LITERAMI dali pod mapką podpis: młyn Czakaińskiego (później Ochojec). Na dole tej strony jest mój kiepski skan reprodukcji z dopisanym na dole drobnym czerwonym drukiem moim komentarzem. Znacznie dokładniej widać młyn na maleńkim fragmenciku, wyciętym bezpośrednio ze złożenia dostępnych w portalu FotoPolska.eu skanów Urmesstischblatt z 1827 roku, dwóch arkuszy (ponad 5MB każdy) 33533354 tej mapy.

Tak się składa, że od ponad czterdziestu lat znam dra Jacka Czakańskiego, który jest potomkiem Gregora Czakaiskiego (wg ASC z 1808 roku Gregor Czakaiski), właściciela tego młyna w 1827 roku. Pochodzenie dra Czakańskiego potwierdziłem w 2009 roku na podstawie danych dostarczonych mi przez Jacka oraz dokumentów ASC, które znalazłem w Pracowni AP. Mathias, czyli Maciej, Czakaiski był młynarzem w Brynowie przed Gregorem (tak zapisano w dokumencie urodzenia mego przodka Andreasa Czakaiskiego), dlatego jestem przekonany, że Mathias Czakaiski jest naszym wspólnym przodkiem! Prawdopodobnie Gregor i Andreas Czakaiski byli braćmi.

W XVII wieku było kilku Czakaiskich w Brynowie i dwóch z nich miało na imię Gregor, kolejnych dwóch miało na imię Andreas (przypuszczam, że byli kuzynami). Można ich było rozróżnić wg dokumentów urodzenia ich dzieci. W tym czasie oprócz panieńskiego nazwiska matki wpisywano zajęcie (zawód albo funkcję) ojca. Wszystkie dostępne mi na dzień dzisiejszy (22.03.2022 roku) ASC i literatura wskazują, że XIX wieku na Kłodnicy w Brynowie był tylko jeden młyn, którego właścicielem był Czakainski. Młyn zaznaczono na mapie z 1827 roku, jako Czakainski M. Przypuszczam, że wcześniej młynarz Maciej Czakainski posiadał ten sam młyn, który miał później młynarz Gregor Czakaiski. Wnioskuję, że młynarzowi Maciejowi (Müller wg ASC narodzin Andreasa) urodził się (*28.10.1774) syn Andreas w tym młynie. Gdy syn Macieja Andreas Czakainski zakładał rodzinę, ponieważ ojciec nadal młynarzował, usamodzielnił się jako rolnik (wg ASC narodzin dzieci Andreasa był on zagrodnikiem - Gärtner).

W 1827 roku (pruska mapka), w młynie ojca Macieja młynarzem był już osiem lat od Andrzeja młodszy brat Grzegorz Czakainski (*1782). Synem młynarza Grzegorza był Józef Czakański (*08.03.1808 Josef Czakaiski, jego ojciec Gregor, Müller wg tego ASC). Moje wnioski zawarłem w postaci drzewa, w którym skleciłem ten fragment drzewa Czakainski prowizorycznie, aby pokazać mojemu koledze Jackowi Czakańskiemu, jakie więzy krwi nas łączą. Warto uzupełnić wg ASC Św. Mikołaja i Matki Boskiej Śnieżnej.

Aktualnie wiem znacznie więcej o Czakańskich (najstarsza znana mi dziś forma Czakaisky) z Brynowa i okolic. O młynie na razie moje informacje są wciąż niespójne. Na stronie 91 wspomnianej książeczki Lecha Szarańca i Andrzeja Złotego, w opisie fragmentu mapy Hinderberga z 1636 roku (ilustracja 45.), czytamy: „… młyn na rzece Kłodnicy (późniejszy Ochojec)…”. Kłodnicy? Można by wnioskować, że jest to ten sam młyn opisany przez nich na stronie 116 (WikiMedia: 1.5[MB] Mapa Andreasa Hindenberga z 1636 roku). Z kolei Stefan Gierlotka w książce „Uniczowy” („Uniczowy Kalendarium Historii południowych dzielnic Katowic: Kostuchna, Ochojec, Piotrowice, Podlesie, Zarzecze”, Śląsk, Katowice 2005) na stronie 52 napisał o (wpisanej na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata) mapie Andreasa Hindenberga 1636 roku nieco inaczej. „Pokazano zasięg pól uprawnych oraz przysiółek jeszcze bez nazwy Ochojec z młynem położonym nad Ślepiotką”. Jest młyn w Ochojcu na mapie 1636 roku Hindenberga - różnica w interpretacji rzek: Kłodnica albo Ślepiotka? Zeskanowałem z wielkoformatowej kopii (zakupionej przed laty w Księgarni Zeta Ars) mapy Hindenberga, aby uchwycić przebieg Kłodnicy, wysunięty nieco bardziej na północ wycinek mapy, zorientowałem, aby kierunek północny był na górze, podretuszowałem ledwo widoczne na skanie (miały miejscami lekki niebieski odcień) przepływy wód, napisy i dodatkowo podpisałem młyn. Nadal miałem wątpliwości. Wyjaśniłem je niedawno.

Dla blisko dwieście lat późniejszej Urmesstischblatt z 1827 roku, wraźnie, w skali, widać młyn i koryta przepływu wody. Część koryt przepływu jest aktualna do dziś. Sprawdziłem to korzystając z arkuszy M-34-62-B i M-34-63-A Mapy Hydrograficznej Polski z 2007 roku, młyn Czakainski leżał (zgodnie z opisem mapy z 1827) nad Kłodnicą. Koryto Kłodnicy wg Mapy Hydrograficznej Polski i na innych współczesnych mapach, w tym Google Maps, nie różni się praktycznie od tego na Urmesstischblatt z 1827 roku. Na fragment Planie Wielkich Katowic z 1935 roku, widać Kłodnicę powyżej i folwark. Folwark widoczny jest na mapie z 1827 roku (oznaczony Vw.). Zaznaczyłem na planie z 1935 roku położenie młyna, którego na nim nie zaznaczono (zapewne już nie istniał).

Do dziś z folwarku wypływa jedno ze źródeł Kłodnicy. O folwarku jest mowa na tej samej 52 stronie w książce „Uniczowy”, poniżej dla roku 1640 mamy: „Wolny sołtys Piotrowic Jan Wieczorek zawiera ugodę z hrabią Zygfrydem Promnitzem, odstępując swoją karczmę z rolami (ok. 260 mórg) i młynem na terenie dzisiejszego Ochojca;… Zarząd dóbr książąt zakłada na pozyskanych ziemiach folwark.” Czy to wspomniane wyżej młyn i folwark, czy inny młyn? Jeżeli ten sam, w 1636 roku (zaznaczony na mapie Hindenberga) należał do wolnego sołtysa Wieczorka. Na Urmesstischblatt z 1827 roku widzimy na północnym-wschodzie folwark zaznaczony „Vw.”, z którego wypływa (do dziś) jedno z głównych źródeł Kłodnicy.

Stefan Gierlotka w książce o Piotrowicach („Piotrowice Śląskie Monografia dziejów dzielnic Katowic Piotrowice, Ochojec, Kostuchna”, wydanie trzecie, Śląsk, Katowice 2014) na stronach 109-111 opisuje młyny. Na stronie 110-tej poświęcił zdanie Czakańskim: „Drugi młyn na Ślepiotce, w Ochojcu, należał początkowo do Czekańskich, a potem do Gruszków”. Rzeczywiście na mapie z 1849 roku (pól górniczych kopalń Katowic i okolicy) oprócz młyna na Kłodnicy znanego nam Urmesstischblatt z 1827 roku, znacznie niżej, widać w Ochojcu młyn na Ślepiotce (1849 rok: fragmencik mapy z moim opisem). Był już zaznaczony w 1736 roku na mapie Wielanda na północ od drogi z Piotrowic do Mysłowic.

Czyżby w 1736 roku Czakańscy byli już w Ochojcu? Świadczy za tym powyższe zdanie: „Drugi młyn na Ślepiotce, w Ochojcu, należał początkowo do Czekańskich…”. Wraz z poniższym moim wywodem, prowadzi do wniosku (może błędnego), że na mapie z 1636 roku widzimy drugi młyn Czakańskich, starszy, niż młyn „Czakainski M.” na pruskiej wojskowej mapie z 1827 roku. Jeśli tak, byli młynarzami w Ochojcu już w 1636 roku, może nawet wcześniej. Ochojec należał wtedy do parafii w Mikołowie, później zaś od 1902 roku do Panewnik.

W tym okresie wpisywano do metryk funkcję lub zawód ojca, więc najstarsze metryki z Ochojca mogą rozwiązać ten dylemat. Metryki takie zapewne są w Archiwum Archidiecezjalnym.

Porównajmy mapy: Hindenberga z 1636 roku z mapą 1849 z roku. Górna część tego wycinka mapy Hindenberga pokazuje przepły Kłodnicy. Młyn położony jest jednak blisko Piotrowic w rejonie obecnego Ochojca. Połączenie przez Hindenberga napędzającej młyn strugi z Kłodnicą jest błędne. Pomyłka powstała z braku ścieżek w tym rejonie, nie można było śledzić przepływu wody w gęstym zapewne wtedy lesie. Od punktu Brwinowski WALD, gdzie już biegła ścieżka wzdłuż Kłodnicy przepływ jest zgodny ze współczesnym. Hindenberg widział, że do rozlewiska (w okolicy później zbudowanego młyna Czakainski) do Kłodnicy wpływa struga z kierunku południowego. W okolicy młyna wyraźnie zaznaczonego przez Hindenberga też jest ścieżka i podobna struga, ale jest to bieg Ślepiotki a nie Kłodnicy. Na mapach Hindenberga i z 1849 roku widać granicę księstw bytomskiego i pszczyńskiego w miejscu gdzie w 1827 roku był młyn M. Czakaiński - dr hab. Stefan Gierlotka ma rację! Hindenberg błędnie połączył Ślepiotkę z Kłodnicą.

Młyn w okolicy Ochojca na mapach z 1636, 1736, 1849 jest na Ślepiotce a Ślepiotka wpada do Kłodnicy dopiero za Wymysłowem.

Młyn Czakainski leżał w Brynowie mniej więcej tam, gdzie obecnie jest przystanek autobusu nr 51 zjeżdżającego z ul. Kościuszki do Ligoty ul. Kłodnicką. Parę metrów dalej wciąż widać jeszcze dziś odkrytą Kłodnicę, przepływa z prawej strony myjni samochodowej. Płynie w stronę Ligoty. Pod ul. Kościuszki Kłodnica płynie zakrytym kanałem, ale tuż poniżej ulicy Świętego Huberta nadal jest jeszcze odkryta, zwłaszcza w Zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Źródła Kłodnicy”. Oczywiście z tych jakże licznych zaznaczonych na mapce 1827 roku źródeł Kłodnicy niewiele przetrwało w pierwotnej postaci, dlatego w tym miejscu Kłodnica słabo się sączy. Wieki temu spiętrzona w rozlewisku łączącym potoki ze źródeł była wystarczająco duża, by napędzać młyn naszych przodków. Przypuszczam, że większa ilość wody gruntowej zasilającej pierwotnie źródła Kłodnicy po uruchomieniu w 1904 roku kopalni Oheim (czyli nieczynnej już od końca listopada 2021 roku KWK „Wujek”), spłynęła do wyrobisk pod ziemię. Również pod ziemię zeszli wtedy potomkowie młynarza Czakainski.

mapka 1827 rok - młyn Czakainski na Kłodnicy

🔝góra↑     |     Wykaz zmarłych Czakańskich     |     Drzewo     |         INFO