Mapa Hindenberga 1636 rokumapa z 1849 roku

Mapa Hindenberga z 1636 roku z lewej. Powyżej mapa pól górniczych kopalń z 1849 roku, opisałem MŁYN Czakainski na Kłodnicy.

Na mapie Hindenberga młyn znajduje się bliżej Piotrowic niż płynącego już ze wschodu na zachód na górze mapy głównego koryta Kłodnicy. Położenie odpowiada okolicom Ochojca, nie Brynowa. Hindenberg narysował młyn na Ślepiotce. Młyn na Ślepiotce zaznaczył na mapie w 1736 roku Wieland. Powyżej wyraźnie widać obydwa te młyny na mapie z 1849 roku, opisującej granice pól górniczych .

Rozlewisko w miejscu połączenia dopływów w główne koryto Kłodnicy odpowiadałoby miejscu, gdzie z północy do Kłodnicy wpada potok płynący z jednego z głównych źródeł „Singer”. Trochę dalej na wschód w 1849 roku znajdował się inny młyn - młyn Czakańskiego i zasilający go staw. Młyn był tam już w 1827 roku. Z dokumentów ASC opisujących narodziny dzieci Czakańskich - młynarzy z Brynowa młyn był tam wcześniej.

W tym czasie dokumenty ASC z Brynowa rejestrowane były w parafii Bogucice, z Piotrowic i Ochojca rejestrowane w Mikołowie.

Najlepszy argument mamy w książce dra Lecha Szarańca i Andrzeja Złotego „Narodziny miasta Katowice” z 2006 roku. Młyn „Czakainski M.” leżał na granicy księstw bytomskiego i pszczyńskiego. Zarówno na mapie Hindenberga, jak pól górniczych wyraźnie zaznaczono brązowym kolorem tę granicę. W pobliżu młyna i na odcinku zachodnim długi frament granicy biegnie wzdłuż koryta Kłodnicy, na styku z korytem.   Jest to jedyne takie miejsce na wszystkich mapach pokazujących granicę księstw bytomskiego i pszczyńskiego. Jestem przekonany, że Hindenberg zaznaczył na swej mapie potok płynący ze źródłą „Singer”. Wśród zasilających Kłodnicę w tym rejonie do najobfitszych w wodę należy źródło „Singer”. W tej okolicy potok ten płynął przez obszar łatwiej dostępny do obserwacji oraz pomiarów - blisko granicy księstw.

Skoro Hindenberg narysował młyn na Ślepiotce, błędnie połączył Ślepiotkę z Kłodnicą już w miejscu rozlewiska łączącego potok „Singer” z potokiem z UTM CA56. W czasie tworzenia mapy Hindenberga widocznie młyn Czakainski jeszcze nie istniał. Prawdopodobnie w 1636 roku młyn na Ślepiotce w pobliżu Piotowic też należał do Czakańskich. Wnioskuję, że młyn na Kłodnicy znany w 1827 roku, jako „Czakainski M.” powstał po 1636 roku.

Z dotychczas znanych mi dokumentów przypuszczam, że pierwszy Czakański pojawił się w Brynowie między 1732 a 1738 rokiem, jakieś sto lat po powstaniu mapy Hindenberga. Nie był jednak młynarzem, ale chałupnikiem. Wcześniej zapewne Czakańscy mieszkali w Ochojcu i na wsiach w pobliżu Mikołowa, trzeba to sprawdzić w ASC z Mikołowa.

Ślepiotka wpada do Kłodnicy dopiero na granicy Starych Panewnik. Obszary te były wtedy bardzo słabo zaludnione i nie było ścieżek w lasach, aby dotrzeć do licznych potokoków oraz odkryć sieć ich połączeń.

HTML 5Valid CSS 3 !cyfrowa dostępność |  🏡 | |↑góra🗏| 👈↩  Powyżej porównanie map. Z lewej mapa z 1636 roku z prawej z 1849 roku