aab check HTML web Accessibility OK!Valid CSS 3 !

Ród Korfanty

Według ozdobnej książeczki sporządzonej i wydrukowanej przez prof. estetyki, malarza i grafika Artura Korfantego pierwsze osoby o nazwisku Korfanty pojawiły się XVII wieku.
Korfanty‑ksiazeczka‑ozdobna.pdf   zawiera kserokopie stron oryginału,   Korfanty.pdf prezentuje czytelny tekst niemiecki wraz z tłumaczeniem na język polski, Adelward.htm przedstawia odtworzony wg książeczki rodowód profesora Jana Artura Korfanty i jego syna Adelwarda w języku polskim.

Artur Korfanty zebrał materiały, opracował treść, zaprojektował formę, wykonał ozdobną grafikę liter i wydrukował genealogiczną książeczkę swego rodu z okazji narodzin syna Adelwarda w 1938 roku. Ród Korfantych z parafii czeladzkiej nie należał do szlachty, dlatego budzą zdziwienie koligacje ze szlachta i znakomitymi weneckimi rodami oraz tak odległy w czasie przodek Orfano. W GeneTeka istnieją metryki Korfantych. Wg stanu na dzień 2024-08-21 761  metryk (ASC i USC) wykazuje dokładny zapis nazwiska Korfanty, 884 zapis przybliżony. Z tego większość przypada na woj. śląskie (urodzenia, śluby, zgony).


Pan Krzysztof Bulla prowadzi badania dorobku prof. Artura. Opublikował już w 2023 roku obszerny artykuł (*.pdf) nt. rodu Korfantych i kontynuuje badania.   Na podstawie przeprowadzonych badań ustalono, że informacje zawarte w genealogii Adelwarda Korfantego, znajdują potwierdzenie począwszy od Macieja (Mateusza) Korfantego (*1666-02-24 †1699-12-07). Informacje o przodkach Macieja nie znajdują potwierdzenia w źródłach.
Pan Bulla uzyskał od Adelwarda Korfantego syna Artura w marcu 2024 roku wzmiankę o Chemnitz, jako miejscu śmierci Artura.


Streszczenie książeczki Artura: Osiadły w XVII wieku na terenie obecnych Siemianowic Śląskich ród Korfantych pochodzi z Wenecji. Nazwisko Korfanty jest pochodzenia włoskiego. W ośmiowiekowej historii nazwisko uległo pięciu zmianom pisowni (z początkowego Orfano, tzn. sierota, w XIII wieku). Dwie ostatnie zmiany przeprowadzili praojcowie, tego pochodzącego z Wenecji rodu, którzy zamieszkali i zmarli już w Siemianowicach Śląskich (Corfanti → Korfanti → Korfanty).


Rzeczywiście w drugiej połowie XVII wieku nazwisko Korfanty po raz pierszy pojawia się w księgach metrykalnych parafii św. Stanisława w Czeladzi, do której należeli mieszkańcy z tego obszaru. W wiekach XVII i XVIII występowała na obszarze obecnych Siemianowic dodatkowo inna forma tego nazwiska Korfancik. W Raciborzu występowała kiedyś (wg serwisu www.moikrewni.pl) forma Korfant (tam, wg książeczki przejściowo mieszkał Konstanty Hektor Corfanti → Korfanti i brał ślub jego syn Bartolomeusz Korfanti → Korfanty). Aktualnie jest pięć osób o nazwisku Korfant. Istniały też kiedyś formy: Corfini, Corfin i Corf. Corf w języku angielskim oznacza kosz albo wózek używany na kopalniach (ale posiada też inne znaczenia). Ocalały siedemnastowieczne księgi parafii pw. św. Stanisława w Czeladzi, do której w latach 1600 do 1868 należało między innymi kilka wiosek znajdujących się obecnie w obrębie Siemianowic Śląskich. Księgi znajdują się obecnie w Archiwum Archidiecezjalnym w Częstochowie. Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie wioski te były poza granicami Korony Królestwa Polskiego (Śląsk należał do Austrii Habsburgów a po roku 1748 do Prus). Po rozbiorze Polski nastąpiła dalsza komplikacja, bo parafia św. Stanisława w Czeladzi znalazła się w zaborze rosyjskim, ale podlegała arcybiskupowi z Krakowa, który był w zaborze austriackim, należeli do niej parafianie z kilku wiosek pruskiego Śląska. Metryki z parafii czeladzkiej z lat 1600 do 1912 są ogólnodostępne w Internecie, nieco trudniej dostępne są inne metryki z terenu obecnych Siemianowic, ale prawie wszystkie są zachowane.

W ramach serwisu www.geneteka.genealodzy.pl umieszczono między innymi indeksy ocalałych 4804 metryk urodzeń parafii św. Stanisława w Czeladzi z lat 1600 do 1764 (w tym mieszkańców wiosek stanowiących część obecnych Siemianowic). W serwisie tym zindeksowano blisko 30 tysięcy metryk urodzeń z parafii św. Stanisława w Czeladzi z lat 1600 do 1920. W Genetece można wyszukać niektóre metryki Korfantych z obszaru obecnego województwa śląskiego począwszy od 1689 roku oraz innych województw.

Istnieją metryki narodzin i ślubów Korfantych, począwszy od narodzin 3 kwietnia 1693 roku Wojciecha (łac. Albert) Korfantego, syna Macieja (albo Mateusza, łac. Mathias) i Doroty. Począwszy od 1693 roku występuje zgodność ozdobnej książeczki z ocalałymi metrykami. Niestety żadnego fragmentu treści ozdobnej książeczki dotyczącej lat wcześniejszych od 1693 nie udało się dotąd wykazać, jakkolwiek wspomniano w niej znane rody śląskiej szlachty i historyczną postać bohatera wojny trzydziestoletniej dowódcy chorwackiej kawalerii hrabiego Isolano (wł. Isolani).

Na podstawie ocalałych metryk, zgodnych z ozdobną książeczką wydrukowaną przez prof. Artura Jana Korfanty, pokazano „More Maiorum”, że Wojciech Korfanty (Dyktator III Powstania Śląskiego) jest potomkiem Korfantych, którzy w XVII wieku żyli na terenie obecnych Siemianowic. Nie ma danych, kiedy się osiedlili na tych terenach. Trzeba jednak przyznać, że akt zgonu Bartolomeusza Korfanty zindeksowany w GeneTece nie musi być aktem zgonu Mateusza podanym w książeczce. Z drugiej strony przy tak nielicznych jeszcze wtedy Korfantych nie można tego na razie wykluczać. Mateusz mógł mieć rodzeństwo.

Jeszcze trudniej cokolwiek powiedzieć o znacznie wcześniejszych przodkach Mateusza. W okresie od XIII wiek do XVII wieku znakomita większość żyjących wtedy osób nie posiadała żadnych metryk, a nawet z tych nielicznych istniejących już wtedy zapisów zachowały się jedynie szczątki. Metryki kościelne pojawiły się stopniowo w wyniku uchwał Soboru Trydenckiego. Brak nawet wielu metryk z XX wieku albo są trudnodostępne. Brak dowodów nasuwa zwykle wątpliwości. Można nie wierzyć, że przodkowie Korfantych za panowania Habsburgów na Śląsku przywędrowali z Republiki Weneckiej. Aktualnie (jak wynika z metryk parafii czeladzkiej) pewnym jest, że mieszkali w Siemianowicach i okolicznych wioskach w drugiej połowie XVII wieku. Jest to zgodne z ozdobną książeczką. Brak metryk spoza terenu obecnej Metropolii oraz dokumentów potwierdzających funkcje pełnione przez Korfantych w okresie objętym książeczką. Badania Pana Krzysztofa Bulii mogą bardzo wiele wątpliwości wyjaśnić. Żyje adresat książeczki Adelward Korfanty. Zachowało się nieco grafik prof. Artura Korfantego, które czasem można nabyć na aukcjach oraz niektóre jego pocztówki. Pan Krzysztof Bulla zebrał już znacznie większy materiał odnośnie życia i twórczości prof. Artura Korfantego. Wkrótce pojawi sie publikacja wyników jego badań.

Kto chce może wierzyć, że wszyscy mężczyźni o nazwiskach Korfanty, Korfancik, Korfant pochodzą od Konstantego Hektora Corfanti (vel Korfanti) zmarłego w Siemianowicach †1677-12-12, pochowanego na nieistniejącym już cmentarzyku przy kościele św. Stanisława w Czeladzi (na jego terenie wybudowano w latach 1904-1913 obecny kościół). Brak jest na to dowodów. Znacznie trudniej byłoby udowodnić, że Konstanty urodził się *1619-12-08 w Wenecji. Trudności wzrastają niepomiernie przy próbach dowodzenia istnienia w Wenecji w XIII wieku mężczyzny o nazwisku Orfano, czy mieszkających w Wenecji jego potomnych, jakkolwiek o Dożach Wenecji z tego okresu dużo wiadomo. Wyniki badań Rodu Korfantych mogą taką ufność zniszczyć.


Badania kodu genetycznego mężczyzn mogą jednoznacznie potwierdzić pochodzenie od wspólnego przodka.
o kodzie DNA Korfanty (www.historycy.org)

Dla Korfantych w 2016 roku rozpoczęto badania kodu męskiej linii (Y-DNA tzw. aDNA). Zacytuję z powyższego adresu odważne stwierdzenie: "Osoby o nazwisku Korfanty są wg. moich informacji potomkami jednego przodka w linii męskiej. Oczywiście, aby wyniki uznać za pewne, trzeba jeszcze zbadać kod Y-DNA dalszych mężczyzn o nazwisku Korfanty. Badania wykonuje familytreedna.com. Badanie jest proste dla zainteresowanego, gdyż wystarczy samemu odpowiednio pobrać z jamy ustnej i przesłać w otrzymanym pojemniczku drobną próbkę swej śliny. Koszt badania jest dość znaczny, bo od $169 do $649 (dolarów USA, t.j. ~ od 642 zł do 2,5 tyś. zł), w zależności od tego, jak szczegółowy test nas interesuje. Może kilku dalszych mężczyzn z rodzin Korfanty przeprowadzi test Y-DNA? Wśród wielu zapisów DNA możemy odszukać linijkę szczegółowego zapisu Y-DNA dla mężczyzny Korfanty pochodzącego z Polski w obrębie bazy www.FamilyTreeDNA.com


Wg zbadanych i przedyskutowanych przez Pana Krzysztofa Bullę dokumentów Ród Korfantych ma udokumentowane pochodzenie jedynie od Mateusza Korfantego z Siemianowic (jest ojcem Wojciecha *1693-04-03, żył w XII wieku, ale daty z książeczki *1666-02-24 †1699-12-07 nie są pewne). Nadal niewykluczone jest, że rzeczywiście (zgodnie z ozdobną książeczką) ich odległy przodek Gabriela Orfano (*1218 - †1288) pochodził z Wenecji. Aby to wykluczyć albo udowodnić, trzeba by znaleźć stosowne dokumenty historyczne albo metryki. Ród Korfantych pojawił się na Śląsku w XVII wieku i nie należał do szlachty. Kościół rzymskokatolicki wprowadził księgi metrykalne w połowie XVI wieku. Niewiele siedemnastowiecznych ksiąg metrykalnych przetrwało do dziś. Szczęśliwie metryka Wojciecha Korfantego z Siemianowic (*1693-04-03) dotrwała!

Niestety, tylko niektórzy znają swoich odległych przodków oraz krewnych.

Ród Korfantych nie jest zbyt liczny i terytorialnie dość skoncentrowany, dlatego można spróbować odtworzyć genealogię również wielu innych z aktualnie żyjących jego przedstawicieli.

Według http://www.herby.com.pl/ w 1974 roku było w Polsce 328 osób o nazwisku Korfanty mieszkających w piętnastu z ówczesnych 49 województw: katowickie 178 osób, krośnieńskie 62, wrocławskie 14, leszczyńskie 12, wałbrzyskie 8, gdańskie 8, lubelskie 6, opolskie 5, rzeszowskie 5, częstochowskie 5, legnickie 5, zielonogórskie 5, nowosądeckie 4, szczecińskie 4, jeleniogórskie 4 osoby. Większość, jak widać, mieszkała w ówczesnym województwie katowickim.

Obecnie w Polsce żyje 431 Korfantych. Najwięcej mieszka w Grabownicy Starzeńskiej, bo 90 osób, ale wciąż 53 osoby w Siemianowicach Śląskich! Kiedyś (wg serwisu www.moikrewni.pl) najwięcej Korfantych było w Brzozowie, bo 104 osoby. Pięć osób o nazwisku Korfant mieszka w Bieńkowicach. W 1974 było 14 osób o nazwisku Korfant.

Najstarsze zachowane groby Korfantych są na cmentarzu Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Siemianowicach Śląskich (np. Pawła Korfantego *1892 +1954). Niestety, nie ma już w Czeladzi cmentarza, gdzie pochowano praojców rodu. W latach 1904-1913, w trakcie budowy nowszego kościoła pw. św. Stanisława w Czeladzi, aby uzyskać teren pod budowę, zlikwidowano przykościelny cmentarz. Zaginęły wtedy też tablice upamiętniające praojców rodu Korfanty. Tablice umieszczone były w ścianie starego kościoła, który po zakończeniu budowy nowego został rozebrany około1914 roku. Nie wiadomo czy Artur je oglądał i zrobił jakieś zapiski albo posiadał jakieś notatki swego ojca, lub dziadka.


Korfanty wg Wikipedii,     Bronisław Korfanty,     Stanisław Korfanty check HTML aab web Accessibility OK!Valid CSS 3 !
Drzewo rodu od Józefa Korfantego (*1846 +1916) ojca Wojciecha Dyktatora III Powstania Śląskiego